EPIONE. Twoje zdrowie, nasza misja.

zmień czcionkę:
zmień kontrast:
UE - logo
UE - logo
Ankieta Jakości EPIONE
Państwa opinie i uwagi
na temat naszej
działalnośc
i stanowią
dla nas cenne źródło
informacji.

Porady Zdrowotne – Przewlekła niewydolność serca

Porady Zdrowotne – Przewlekła niewydolność serca

Jak zadbać o zdrowie serca?

1. Spożywaj zdrowe tłuszcze!

CIEKAWOSTKA I

Serce człowieka jest lak skonstmowane, Le mogłoby sprawnie działać przez 120-150 lat.

Czy wiesz że...
Polacy zapytani, co robią, aby utrzymać swoje serce w dobrej kondycji twierdzą, że dbają o nie poprzez unikanie palenia oraz aktywność fizyczną. Około połowa respondentów unika tłustych potraw oraz nie spożywa w nadmiarze alkoholu.

Czy to wystarczy?
Tak Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa i podwaja on sieć naczyń krwionośnych w organizmie, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami można nie tylko wzmocnić serce, ale także obniżyć poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, oraz zmniejszyć ciśnienie tętnicze.

Ludzki organizm potrzebuje tłuszczów, svielonienasy conych i jednonienas-yconych. Jedyny rodzaj, bez którego może się obejść, to tłuszcze trans, które są dodawane do wysoko przetworzonej żywności (pakowanych wypieków. przekąsek. margaryn czy rosi foodów) dla polepszenia jej smaku i wyglądu.

Jednocześnie wiadomo, że spożywanie tłuszczów trans zwiększa ryzyko udaru i chorób serca - obniżają one poziom lak zwanego dobrego cholesterolu (IIDL). a podnoszą stężenie złego (LDL), co może prowadzić do zatykania tętnic. Eliminacja tłuszczów trans z diety poprawi przepływ krwi w całymorganizmie.


Uważnie czytaj etykiety wszystkich produktów spożywczych, aby sprawdzić, czy zawierają one te szkodliwe cluszcze. Pamiętaj, że często pojawiają się one na liście składników jako substancje utwardzone lub uwodornione. Sięgaj po źródła zdrowych tłuszczów - ryby, orzechy, oliwę z oliwek. Dietę warto też uzupełnić o suplementy o wlaśdwoldach antyoksydacyjnych. wspierające naturalne nsechaninny obronne komórek. W Polsce znajdziesz suplementy diety zawierające przebadane naukowo składniki naturalnego pochodzenia, takie jak wyciąg z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku. który pomaga utrzsmać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy oraz pozytywnie plywa na mikrokrążenie krwi.

 
2. Dbaj o hiciene jamy ustnej!
Dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. w tym serca, jest uzębienie. Wiele badań w> kazalo, te bakterie zaangażowane w rozwój próchnicy w jamie ustnej mogą przenikać do krivioobiegu i powodować podwyższenie poziomu bialka C-reaktywnego - rnarkera stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych. Te zmiany mogą z kolei zwiększyć ryzyko chorób serca i udani mózgu. Dlatego pamiętaj o codziennym czyszczeniu zębów szczoteczką i nicią dentystyczną - możesz w ten sposób zapobiec daleko poważniejszym problemom zdrowotnym (np. próchnicy zębów).

3. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu!


CIEKAWOSTKA III
Waga Twojego serca to 11200 wagi calcgo organizmu, średnio 340 gram.


Syn jest bard/o istotny dla utrzymania serca w zdrowiu. Jeśli nie .4piv wystarczająco dużo, zwiększasz ryzyko chorób układu krążenia, niezależnie od twojego wieku i innych nawyków zdrowotnych. W jednym z badań, w którym wzięto udział 3 tysiące dorosłych. stwierdzono, że osoby. które spah mniej ni? 6 godzin na dobę, hyly dwukrotnie bardziej narażone na udar lub zawal serca nik ie, które spały około 8 godzin. Badacie uważają, że zbyt krótki sen powoduje zakłócenia w procesach biologicznych, w ty-m w ciśnienia krwi. Dlatego niech odpowiednia ilość snu stanie się dla ciebie priorytetem: zadbaj o minimum 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku w nocy. Jeśli chrapiesz lub cierpisz na bezdech senny, podejmij leczenie, ponieważ ten stan również może prowadzić do arytmii i chorób serca.

CIEKAWOSTKA II
Naukowcy z AngIi i Nowej Zelandii twierdzą, że przed zawałem mięśnia sercowego i wylewem chroni... szorowanie zębów. To dlatego, że obecne w ustach, na zębach i języku bakterie, jeśli przenikną do knyioobiegu, mogą wywołać zatory.

 
4. Zadbaj o aktywność fizyczną

Przeprowadzone w ostatnich latach badania sugerują, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas jest szkodliwe dla zdrowia — bez względu na to, ile ćwiczeń później wykonasz. To zb wiadomość dla wielu osób, które przez caly dzień pracują przy biurku. Na podstawie kilku analiz obserwacyjnych, które objęły prawie 800 tysięcy badanych, naukowcy odkryli. że u osób, które siedziały najwięcej, odnotowano 147-procentowy wzrost liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych i 90-procentowy %zrost spowodowanych nimi zgonów. Ponadto dlugie siedzenie, zwłaszcza podczas podróży, zwiększa ryzyko zakrzepicy żył glębokich. Co możesz zrobić? Ruszaj się przez cały• dzień. Parkuj dalej od biura, spaceruj kilka razy w czasie pracy. W każdej godzinie staraj się zrobić minimum 250 kroków.

CIEKAWOSTKA IV

Serce odpoczywa jedynie w ułamku sekundy w czasie rozkunzu. Dłuższe przerwy mogłyby się skończyć ustaniem pracy SernM.

5. Unikaj palenia również biernego!

Badania pokazują, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca jest o okolo 25-30% wyższe u osób narażonych na kontakt z dymem papierosowym. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego wdychanie dymu tytoniowego przy czynia się rocznie do okolo 34 tysięcy przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i ponad 7 tysięcy przypadków śmierci spowodowanych rakiem płuc. Z kolei osoby niepalące. które mają wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom cholesterolu. ponoszą jeszcze większe ryzyko zachorowania na serce, gdy są narażone na palenie bierne. Dzieje się tak dlatego. że chemikalia znajdujące się w dyrnie papierosowym sprzyjają odkładaniu się złogów w tętnicach. Dlatego stanowczo nie zgadzaj się na palenie w obecności twojej i twoich dzieci.

Badaj Się!  Szczególnie po 40-tym roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta. Trzy podstawowe. nieinwazyjne badania kardiologiczne, które warto wykonać to: EKG — bada czynność elektryczną serca. Pomaga w wykryciu zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurczu czy migotania przedsionków.


CIEKAWOSTKA V

W sytuacjach stresowych serce może zwiększyć wydajność nawet pięciokrotnie. Dlatego długotrwały stres może dopro-wadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego.

CIEKAWOSTKA VI

U dorosłej osoby serce bije w tempie ok. 70 uderzeń na minutę, a u niektórych sportowców tętno spoczynkowe wynosi nawet poniżej 40 uderzeń na minutę.

ECHO SERCA — badanie obrazowe serca. Pozwała ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego. Badanie wykuwa także obecność płynu w worku osierdziowym.

PRÓBA WYSILKOWA — bada czynność elektryczną serca podczas wysilku. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.

Program profilaktyczny CHUK — program profilaktyczny realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. do którego ubezpieczony jest zadeklarowany. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia

Dieta DASH dla zdrowego serca:
Podsumowując w profilaktyce  chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy, eksperci rekomendują żywność roślinną, szczególnie nie przetworzoną lub malo przetworzoną, zawierającą błonnik. Szczególnie, w związku z tym zaleceniem, polecana jest dieta śródziemnomorska. Była ona, zwłaszcza dawniej, naturalnym sposobem żywienia w krajach śródziemnomorskich. Na profdaktyczną skuteczność diety śródziemnomorskiej wskazywało male występowanie choroby wieńcowej i w związku z tym mala umieralność zlej powodu w krajach śródziemnomorskich, w porównaniu z krajami pólnocno-europejskimi i USA. Obserwacja ta na tle głębokich różnic w modelu żywienia (nie tylko w rodzaju spożywanego tłuszczu) pochodzi również z Badania Siedmiu Krajów. Po latach profilaktyczne działanie diety śródziemnomorskiej potwierdzono doświadczalnie w badaniu znanym pod nazwą DASII (Dietary Approach to Stop Hypertension Stąd »zięb się również nazwa dieta DASH. która praktycznie jest dietą śródziemnomorską uznawaną za zloty standard diety dla zdrowego serca, a wlaściwie dla zdrowych tętnic wieńcowych (bez zwężeń miażdżycowych).