EPIONE. Twoje zdrowie, nasza misja.

zmień czcionkę:
zmień kontrast:
UE - logo
UE - logo
Ankieta Jakości EPIONE
Państwa opinie i uwagi
na temat naszej
działalnośc
i stanowią
dla nas cenne źródło
informacji.

Aktualności
Zaszczep się przeciwko WZW typu B!
Tylko do 16 listopada w promocyjnej cenie 59,00 zł w placówkach EPIONE.

Profilaktyka WZW* typu B - *wirusowe zapalenie wątrobyZaszczep się przeciwko WZW typu B!
Tylko do 16 listopada w promocyjnej cenie 59,00 zł w placówkach EPIONE.

Profilaktyka WZW typu B *wirusowe zapalenie wątroby


Szczegółowe informacje na temat szczepień uzykają Państwo w rejestracjach poszczególnych przychodni EPIONE oraz w gabinetach zabiegowych (osobiście lub telefonicznie).

  • Przychodnia EPIONE ul. Kijowska 71 w Katowicach - tel. 32 206 40 68
  • Przychodnia EPIONE ul. Piotrowicka 68 w Katowicach - tel. 32 204 64 58 lub 32 204 64 70
  • Przychodnia EPIONE ul. Zawiszy Czarnego 7a w Katowicach - tel. 32 254 52 71
  • Przychodnia EPIONE ul. Szopienicka 59 w Katowicach - tel. 32 255 70 35Informacje na temat szczepień w gabinetach zabiegowych przychodni Epione.
Co to jest WZW typu B?

Najczęstszą wirusową chorobą wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B”. Wywołuje ją wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV4. Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej niż się nam może wydawać, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem5, a liczba zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie. W 2015 r. odnotowano znaczny wzrost zakażeń WZW typu B. Według danych PZH, w okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. zaobserwowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Gdzie i jak można się zakazić WZW typu B?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo można zakazić się wirusem WZW typu B, który przenoszony jest między ludźmi drogą związaną z naruszeniem ciągłości tkanek, nazywaną drogą krwi5. Najczęstszą drogą zakażenia wirusem jest kontakt z zakażoną krwią np. w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z raną ciętą, podczas pobierania krwi do badania, podczas transfuzji krwi oraz w czasie zabiegów stomatologicznych3. Także zakażona matka może podczas porodu przekazać wirusa noworodkowi. Do zakażenia wirusem może dojść również podczas zabiegów kosmetycznych np. przekłucia uszu, wykonania tatuażu, pedicure’u oraz podczas wizyty u fryzjera5.

Jakie są objawy choroby i konsekwencje rozwoju WZW typu B?

Typowe Objawy towarzyszące rozwojowi WZW typu B mogą utrzymywać się do kilku tygodni i obejmują zżółcenie skóry oraz białek oczu, a mocz przybiera barwę piwa8. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, pojawienie się nudności, wymiotów i bólu brzucha8. Zakażenie wirusem WZW typu B może prowadzić do wystąpienia nadostrego zapalenia wątroby2, marskości i niewydolności wątroby3. Na świecie ponad 780 000 osób rocznie umiera w wyniku schorzeń spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B9.

Co WZW typu B ma wspólnego z rakiem wątroby?

Od kilku lat WHO podkreśla, że wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków raka wątrobowo-komórkowego2,8. U około 20-30 proc. dorosłych, przewlekle zakażonych wirusem WZW typu B, rozwija się rak wątrobowo-komórkowy8. Niestety, rak rozwija się bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, wiele osób dowiaduje się o chorobie zbyt późno i terapia staje się mało skuteczna8. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego4, a jego skuteczność ochrony przed rozwojem przewlekłego WZW typu B wynosi 95 proc8.

Jak mogę chronić się przed WZW typu B?

Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu B i typu A jest szczepienie ochronne8. Jak wszystkie szczepionki, szczepionka przeciwko WZW typu B może powodować przejściowe działania niepożądane (najczęstsze z nich to ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, zmęczenie, drażliwość i ból głowy), choć nie u każdego one mogą wystąpić3,6. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego8. Od 1982r. na świecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko WZW typu B8. W Polsce znacząco zmniejszyła się zapadalność na WZW typu B po wprowadzeniu w 1994r. obowiązkowego szczepienia niemowląt przeciwko temu typowi wirusa (w 1994r. na WZW typu B zachorowało ok. 28 osób na każde 100 tys. Polaków, natomiast w 2013r. choroba dotknęła jedynie 4 osoby spośród każdych 100 tys. osób)7,10,. Dlatego też taką opcję ochrony przed WZW typu B mogą rozważyć wszystkie osoby urodzone przed 1994r.10. Ponad 60 proc. osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych, dlatego warto skorzystać z takiego szczepienia planując poddanie się zabiegom medycznym6. Podczas trwania Żółtego Tygodnia warto skorzystać ze szczepień przeciwko WZW typu B oraz rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, nazywanego potocznie „żółtaczką pokarmową”11.


 
wróć do aktualności